Knihárna 
Série sedmi workshopů Knihárna, vedené lektorkou Anetou Bendákovou, se věnují základním i pokročilým dovednostem v oblasti knižní vazby. Během lekcí se účastníci osvojí dovednosti pro tvorbu leporela, japonské vazby, koptské vazbu a šitého skicáku V8 v pevných deskách. Účastníci získají praktické dovednosti a znalosti potřebné pro vytváření vlastních knižních vazeb i v domácích podmínkách. 
1. setkání:   pátek 22. 3. 2024, kurzisté se domluví s lektorkou na preferovaném dni
Harmonogram: 1× za 14 dní, časová dotace: 2 hod, 16–18 hod
Lektorka: Aneta Bendáková
Cena: 2000 Kč, možnost přijít i na jednotlivou lekci

1. Leporelo
22. 3. (pátek)

Na workshopu si povíme o základních principech skládání papíru, knižní vazby a vyzkoušíme si jednoduché skládané leporelo z papíru, které je ideální pro archivaci drobných vzkazů, vzpomínek nebo fotografií. Veškeré materiály budou k dispozici na místě.
Vhodné pro dospělé i děti od 12 let.

2.–3. Japonská vazba
5. 4. (pátek) Japonská vazba základní
19. 4.  (pátek) – Japonská zdobná vazba


V rámci dvou workshopů si vyrobíme dva malé notýsky formátu A6 a naučíme se je sešít základní a ozdobnou japonskou šitou vazbou, která je vhodná i pro ty z Vás, kteří mají z jehly a nitě respekt. Seznámíme se s tradičními druhy šití japonské vazby. Veškeré materiály budou k dispozici na místě, pokud si však chcete donést vlastní papíry či kresby, určitě můžete. Cena 550 Kč / 2 lekce
Vhodné pro dospělé i děti od 12 let.

4 .–6. skicák A5 v pevné vazbě V8
30. 4. (Úterý) – začátek A5 v pevné vazbě V8
10. 5. (Pátek) – pokračování A5 v pevné vazbě V8
13. 5. (Pondělí) – dokončení A5 v pevné vazbě V8


Pokročilá knižní vazba, kde si vyzkoušíme vše od skládání složek, šití na tkalouny, sklepání knižního hřbetu, zaklížení hřbetu, potahování desek plátnem či papírem a následné zavěšení bloku do desek. Veškeré materiály budou k dispozici na místě, pokud si však chcete donést vlastní papíry či kresby, určitě můžete. Cena 950 Kč / 3 lekce.
Vhodné pro dospělé i děti od 15 let.


7. Koptská vazba
28. 5. (Úterý)

Mírně pokročilejší knižní vazba vhodná i pro objemnější knižní bloky. V rámci workshopu si projdeme celým procesem tvorby knihy od skládání složek, tvorby pevných desek až po sešití knihy. Veškeré materiály budou k dispozici na místě, pokud si však chcete donést vlastní papíry či kresby, určitě můžete. Cena  400 Kč / lekce.
Vhodné pro dospělé i děti od 15 let.

MgA. Aneta Bendáková je ústecká ilustrátorka, pedagožka a lektorka knižní vazby. Ve své tvorbě se věnuje ilustraci, komiksu, murálům a brandingu malých firem. 
Pro přihlášení nebo bližší informace můžete také psát →  kaciipetraskova@gmail.com
Výstavní program Galerie Emila Filly na rok 2023 podpořily: Ministerstvo kultury ČR, Město Ústí nad Labem, Ústecký kraj. Mediálními partneři: FlashArt, Uličník